Kā tiek aprēķināta un izmaksāta dekrēta alga Latvijā?
Cik vēlies aizņemties?
3000
Kad plāno atdot?
120 mēn.

89.91 €/mēn.

Ikmēneša
maksājums

Kredīts Tev

Latkredits Blogs

Jaunumi finanšu nozarē, mūsu pakalpojumi un ikdienas padomi darbībās ar finansēm

Atgriezties uz sākumu
02.07.2024

Kā tiek aprēķināta un izmaksāta dekrēta alga Latvijā?

Vai gaidi ģimenes pieaugumu un vēlies zināt, kā tiks aprēķināta un izmaksāta tava dekrēta alga? Zināt, kā saņemt maksimālo maternitātes pabalstu, ir būtiski, lai spētu nodrošināt finansiālu stabilitāti šajā svarīgajā dzīves posmā. Šajā rakstā uzzināsi visu nepieciešamo par dekrēta naudas aprēķināšanu un saņemšanu Latvijā, kā arī par svarīgajiem aspektiem, kas jāņem vērā.

Māmiņalgas/Dekrēta naudas aprēķināšanas pamati

Māmiņalga jeb dekrēta nauda ir finansiāls atbalsts, ko valsts sniedz sievietēm, kuras dodas grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā. Šis atbalsts palīdz nodrošināt ienākumus laikā, kad māmiņa nevar strādāt, un ļauj veltīt visu uzmanību jaundzimušajam.

Kā tiek aprēķināts maternitātes pabalsts Latvijā?

Maternitātes pabalsts tiek aprēķināts, pamatojoties uz vidējo apdrošināšanas iemaksu algu, ko esi saņēmusi 12 mēnešu periodā pirms dekrēta atvaļinājuma sākuma. Šajā periodā tiek iekļauti visi mēneši, kuros esi saņēmusi algu, no kuras veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Vidējā alga tiek aprēķināta, summējot visus šos ienākumus un dalot tos ar mēnešu skaitu, kuros ir veikta apdrošināšanas iemaksa. Pēc tam dekrēta algas apmērs tiek noteikts kā 80% no šīs vidējās iemaksu algas.

Piemēram, ja tavi mēneša ienākumi vidēji bijuši 1000 eiro, tad maternitātes pabalsts būs aptuveni 800 eiro mēnesī. Šis aprēķins nodrošina, ka saņemsi būtisku daļu no saviem iepriekšējiem ienākumiem, lai varētu segt ikdienas izdevumus dekrēta laikā.

Tiesības uz maternitātes pabalstu ir māmiņām, kuras saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ir sociāli apdrošinātas, tātad ir darba ņēmējas vai pašnodarbinātās apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienā. Tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstiem ir nosakāmas, ja ir izpildīts nosacījums par kvalifikācijas periodu: tas nozīmē, ka maternitātes pabalstu var saņemt tad, ja sociālās iemaksas maternitātes apdrošināšanai būs veiktas ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā dienai, no kuras tiek izsniegta darbnespējas lapa B) un ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā. Ja vidējās algas aprēķina periodā kādu laiku nav bijuši darba ienākumi tāpēc, ka nav bijušas darba attiecības un saņemts bezdarbnieka pabalsts, tad šajos mēnešos, piešķirot maternitātes un vecāku pabalstu, piemēros vidējo iemaksu algu valstī.

Pašnodarbinātajai personai, nosakot tiesības uz maternitātes pabalstu (par grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku), tiek vērtēts, vai faktiski ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) maternitātes apdrošināšanai tajā kalendāra gada ceturksnī, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (izsniegta darbnespējas lapa B), vai arī iepriekšējā ceturksnī pirms ceturkšņa, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums, un vai ir veiktas VSAOI maternitātes apdrošināšanai ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums, vai veiktas ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums.

Papildu ienākumu un atbalsta iespējas

Dekrēta laikā ir svarīgi apsvērt visas iespējamās ienākumu un atbalsta iespējas, lai nodrošinātu finansiālu stabilitāti. Papildus maternitātes pabalsta saņemšanai, ir vairāki citi veidi, kā jaunās māmiņas var iegūt papildu ienākumus vai finansiālu atbalstu.

Papildu ienākumi var ietekmēt māmiņalgas aprēķinu, ja tie ir gūti pirms dekrēta atvaļinājuma sākuma un no tiem ir veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Jo lielāki ir tavi vidējie ienākumi 12 mēnešu periodā pirms dekrēta atvaļinājuma, jo lielāka būs arī māmiņalga. Tas nozīmē, ka, ja esi strādājusi vairākās darbavietās vai saņēmusi papildu ienākumus no citiem avotiem, no kuriem veikta sociālā apdrošināšana, tava māmiņalga būs augstāka.

Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka ienākumi, kas gūti dekrēta atvaļinājuma laikā, netiek iekļauti māmiņalgas aprēķinā. Turklāt, ja plāno strādāt dekrēta laikā, tas var ietekmēt tavu tiesības uz māmiņalgu, jo dekrēta atvaļinājuma laikā tiek piešķirta tikai pilna laika atpūta no darba.

Ja esi bērna kopšanas atvaļinājumā (BKA) un saņem bērna kopšanas pabalstu, tev ir tiesības piepelnīties. Tomēr, ja gūtie ienākumi pārsniedz valstī noteikto minimālo algu Latvijā, bērna kopšanas pabalsts tiek samazināts par 50%. Tādējādi, lai nezaudētu daļu no pabalsta, svarīgi ir kontrolēt savus ienākumus, lai tie nepārsniegtu minimālās algas apmēru.

Citas finansiālās atbalsta iespējas jaunajām māmiņām

Papildus māmiņalgai ir vairākas citas finansiālas atbalsta iespējas, kas var palīdzēt jaunajām māmiņām:

 • Bērna piedzimšanas pabalsts: Tas ir vienreizējs pabalsts, ko valsts piešķir par katru piedzimušo bērnu.
 • Ģimenes valsts pabalsts: Šis pabalsts tiek piešķirts par katru bērnu līdz noteiktam vecumam. Pabalsta apmērs var atšķirties atkarībā no bērnu skaita ģimenē.
 • Bērna kopšanas pabalsts: To piešķir līdz bērna 2 gadu vecumam. Šis pabalsts tiek piešķirts neatkarīgi no vecāku iepriekšējām sociālajām iemaksām.
 • Pašvaldību atbalsts: Dažas pašvaldības piedāvā papildu finansiālu atbalstu jaunajām ģimenēm, piemēram, vienreizējus pabalstus vai atlaides pirmsskolas izglītības iestādēs.
 • Kredītlīnija: Ja rodas neparedzēti izdevumi vai ir nepieciešami papildu līdzekļi un dekrēta nauda nav pietiekama, var apsvērt kredītlīnijas izmantošanu. Tas ļauj saņemt papildu finanšu resursus, kad tas ir nepieciešams, un atmaksāt tos pakāpeniski.

Šo atbalsta iespēju izmantošana var būtiski uzlabot jaunās ģimenes finansiālo situāciju un sniegt lielāku drošību bērna audzināšanas laikā.

Noderīgi padomi

Lai maksimāli izmantotu savas tiesības un iespējas dekrēta laikā, ir svarīgi būt labi informētai un veikt pārdomātus soļus. Šeit ir daži padomi un stratēģijas, kā arī biežākās kļūdas, no kurām izvairīties.

 • Iepazīsties ar savām tiesībām: Uzzini, kādi pabalsti un atbalsta iespējas tev pienākas bērna kopšanas periodā. Apmeklē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) mājaslapu un izpēti informāciju par maternitātes pabalstu, bērna kopšanas pabalstu un citām finansiālām atbalsta iespējām. Sagatavo visus nepieciešamos dokumentus, piemēram, darba devēja izziņas, ienākumu apliecinošus dokumentus un bērna dzimšanas apliecību. Iesniedz pieteikumu dekrēta algas un citu pabalstu saņemšanai VSAA, to var izdarīt gan klātienē, gan elektroniski.
 • Plāno savu budžetu: Izveido detalizētu budžetu, iekļaujot visus paredzamos ienākumus un izdevumus. Tas palīdzēs labāk pārvaldīt savas finanses un izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem.
 • Izmanto daudzveidīgo pieejamo atbalstu: Dažas pašvaldības piedāvā papildu finansiālu atbalstu. Pieejams arī papildu finansējums no vecāku pabalsta. Pārbaudi sava novada piedāvājumus un noskaidro, vai vari saņemt papildu pabalstus vai atlaides.

Biežākās kļūdas, no kurām izvairīties:

 • Nepietiekama informētība: Nepārbaudot savas tiesības un iespējas, vari zaudēt nozīmīgu finansiālu atbalstu. Noteikti iepazīsties ar visiem pieejamajiem pabalstiem un atbalsta iespējām.
 • Nepietiekama dokumentācija: Neiesniedzot visus nepieciešamos dokumentus vai iesniedzot tos novēloti, vari aizkavēt pabalsta saņemšanu. Vienmēr pārbaudi, kādi dokumenti ir nepieciešami, un iesniedz tos laikus.
 • Pārāk lielu ienākumu gūšana BKA laikā: Strādājot bērna kopšanas atvaļinājumā un gūstot ienākumus, kas pārsniedz minimālo algu, vari zaudēt pusi no bērna kopšanas pabalsta. Pārliecinies, ka tavi ienākumi nepārsniedz noteikto slieksni.

Ievērojot šos padomus un izvairoties no biežākajām kļūdām, tu varēsi efektīvi izmantot visas pieejamās finansiālās iespējas dekrēta laikā.

Finansiālā stabilitāte dekrēta laikā

Lai nodrošinātu finansiālu stabilitāti dekrēta laikā, ir būtiski izprast māmiņalgas aprēķināšanas pamatus un izmantot visas pieejamās atbalsta iespējas. Plāno savu budžetu, iepazīsties ar likumdošanu un nebaidies izmantot kredītlīniju vai pašvaldību piedāvātos atbalstus. Apmeklē VSAA mājaslapu un citus resursus, lai iegūtu visaptverošu informāciju un pieteiktos visiem pieejamajiem pabalstiem. Iedrošinām tevi izmantot visas iespējas, lai saņemtu maksimālo māmiņalgu un nodrošinātu finansiālu drošību šajā svarīgajā dzīves posmā.

Atgriezties uz sākumu