Kā sākt plānot budžetu?
Cik vēlies aizņemties?
3000
Kad plāno atdot?
120 mēn.

89.91 €/mēn.

Ikmēneša
maksājums

Kredīts Tev

Latkredits Blogs

Jaunumi finanšu nozarē, mūsu pakalpojumi un ikdienas padomi darbībās ar finansēm

Atgriezties uz sākumu
06.09.2024

Kā sākt plānot budžetu?

Budžeta plānošana ir process, kurā tiek izstrādāts detalizēts finanšu plāns, lai kontrolētu visus ienākumus un izdevumus noteiktā laika periodā. Tā ir būtiska prasme, kas palīdz nodrošināt finansiālu stabilitāti un sasniegt ilgtermiņa finanšu mērķus.

Taču, cik bieži mēs dzirdam par cilvēkiem, kuri mēģina sākt plānot savu budžetu, bet ātri vien saskaras ar izaicinājumiem un padodas? Iespējams, arī Tu esi saskāries ar grūtībām, piemēram, neskaidrību par to, kā sākt budžeta plānošanu, problēmām, kas saistītas ar regulāru maksājumu uzskaiti vai vienkārši motivācijas trūkumu.

Šis raksts ir veidots, lai parādītu, ka budžeta plānošana patiesībā var būt viegla, ja tiek izmantota pareizā pieeja. Vai tas nav tas, ko mēs visi vēlamies – drošību par savu finansiālo stāvokli bez lieka stresa?

Soli pa solim process budžeta plānošanai

Budžeta plānošanas uzsākšana varētu šķist sarežģīta, taču galvenais ir kategorizēt visus ienākumus un izdevumus.

Ienākumu un izdevumu noteikšana

Pirmais solis ir precīzi noteikt savus ikmēneša ienākumus, kā arī izdevumus. Pie ienākumiem ir jāuzskaita visas naudas summas, kas regulāri ienāk kontā, piemēram, alga, prēmijas, pabalsti vai jebkādi citi ienākumu avoti. Savukārt izdevumu sadaļā detalizēti jāuzskaita visi regulārie maksājumi, tai skaitā, komunālie maksājumi, pārtikas izdevumi, izklaide un transporta izdevumi. Šajā posmā ir svarīgi būt pēc iespējas precīzam un detalizētam, lai iegūtu reālu priekšstatu par savu finanšu situāciju.

Izdevumu kategorizēšana

Kad apkopoti visi izdevumi, nākamais solis ir tos kategorizēt. Kategorijas vari izdomāt pats, piemēram, "pārtikas izdevumi", "transporta izdevumi", "veselība un medicīniskie izdevumi", "izklaide" un "neparedzēti izdevumi". Klasifikācija palīdzēs saprast, kurām grupām tērē visvairāk un, iespējams, vari ietaupīt. Tas ļaus arī plānot to, cik daudz naudas ik mēnesi ir jāatvēl konkrētai grupai.

Ienākumu sadale dažādās kategorijās

Pēc līdzīga principa var kategorizēt arī ienākumus. Piemēram, "alga", "pabalsti". Kad kategorizēti ienākumi un ir zināmi aptuvenie ikmēneša ienākumi, tie jāsadala, lai segtu visas iepriekš minētās izdevumu kategorijas. Nosaki, cik lielu daļu no ienākumiem novirzīsi katrai no kategorijām. Svarīgi, lai pēc būtiskāko izdevumu segšanas Tev paliktu arī brīvie līdzekļi, kurus izmantot, piemēram, iekrājumu veidošanai.

Šie ir trīs pamata soļi, kas veidos stabilu pamatu budžeta veidošanā un palīdzēs izprast savas finanses. Kad ir izprasts pamatprincips, nepieciešams izvēlēties rīkus un metodes, ar kuru palīdzību veikt budžeta plānošanu.

Praktiski rīki un metodes

Lai plānot budžetu un sekot tam līdzi būtu ērti, ir svarīgi izvēlēties piemērotāko rīku ar kura starpniecību veikt budžeta plānošanu. Ir daudz un dažādas opcijas, apskatīsim dažās no tām.

1. Bezmaksas un maksas lietotnes

Mūsdienās ir pieejamas daudzas lietotnes, kas atvieglo budžeta plānošanu. Šīs lietotnes piedāvā dažādas funkcijas, sākot no ienākumu un izdevumu uzskaites līdz automatizētiem paziņojumiem par neapmaksātiem rēķiniem, kas nākotnē var ietekmēt tavu kredītreitingu. Kredītreitings atspoguļo tavu finansiālo disciplīnu un būs svarīgs, ja nākotnē vēlēsies saņemt aizdevumu. Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc ir būtiski izvēlēties pareizu rīku budžeta plānošanai, jo daži no tiem sniedz lielākas priekšrocības kā citi.

2. Fizisks budžeta plānotājs papīra formātā

Ja dod priekšroku tradicionālai pieejai, fizisks budžeta plānotājs var būt lielisks rīks. Šādi plānotāji parasti ir veidoti kā darba burtnīcas ar vietu, kur pierakstīt ikmēneša ienākumus, izdevumus, mērķus un izdevumu kategorijas. Tie var palīdzēt organizēt domas un sniegt vizuālu priekšstatu par finansiālo situāciju. Papīra plānotājs ir lieliska izvēle tiem, kas vēlas vairāk apzināties savus izdevumus un izbaudīt iespēju fiziski pierakstīt savus finanšu mērķus.

3. Excel vai citas programmas

Excel un citas tabulas programmas, piemēram, Google Sheets, ir spēcīgi rīki budžeta izveidei un pārvaldībai. Šīs programmas piedāvā elastību, pielāgojamību un automatizāciju, kas var ievērojami atvieglot finanšu plānošanu.

Kā izmantot Excel vai citas tabulas programmas

Izmantot Excel budžeta plānošanai ir vienkārši. Izveido tabulu ar ienākumiem un plānotajiem izdevumiem. Tos vari kategorizēt. Kad tabula izveidota, ievadi savus faktiskos ienākumus un izdevumus. Excel ļauj viegli veidot formulas, lai automātiski aprēķinātu kopsummas. Piemēram, vari izmantot funkciju "SUM", lai summētu visus ikmēneša ienākumus vai izdevumus konkrētā kategorijā. Tāpat Excel piedāvā izmantot nosacījumformatēšanu jeb conditional formating, lai vizuāli izceltu svarīgas detaļas. Piemēram, vari uzstādīt, ka katra kategorija, kurā izdevumi pārsniedz atvēlēto summu, tiek izcelta sarkanā krāsā. Tā ātri vari identificēt problēmas savā budžetā.

Kā sekot līdzi ikdienas izdevumiem

Kā iepriekš minējām, nespēja izsekot līdzi ikdienas izdevumiem ir viena no problēmām, ar ko saskaras vairums cilvēku, kas tikko uzsākuši plānot budžetu. Lai sekot līdzi ikdienas izdevumiem būtu vienkāršāk, vienkārši saglabā pirkumu čekus, lai mājās tos nesteidzīgi savadītu savā plānotājā.

Mērķu noteikšana un sasniegšana

Lai palīdzētu saglabāt interesi par finanšu plānošanu un nezaudētu motivāciju ilgtermiņā, ir svarīgi noteikt īstermiņa un ilgtermiņa finanšu mērķus, kuru sasniegšana radīs gandarījumu.

Finanšu mērķi tiek iedalīti īstermiņa un ilgtermiņa mērķos. Īstermiņa mērķiem ir jābūt sasniedzamiem īsā laika posmā. Piemēram, jauna portatīvā datora iegāde. Savukārt ilgtermiņa mērķi ir vairāk orientēti uz nākotni un ietver lielākus finanšu mērķus, piemēram, nekustamā īpašuma iegāde.

Nosakot savus finanšu mērķus, ir svarīgi sekot SMART principam, kas paredz, ka mērķim ir jābūt konkrētam, izmērāmam, sasniedzamam, atbilstošam un noteiktā laika periodā izdarāmam.

Izvairīšanās no biežākajām kļūdām:

Ir daudz un dažādas kļūdas, ar kurām saskarās liela daļa cilvēku. Apskatīsim TOP 3 tipiskākās kļūdas, kuras cilvēki pieļauj budžeta plānošanā.

  1. Neatbilstoša izdevumu uzskaite. Bieži vien cilvēki neiekļauj budžetā visus izdevumus, piemēram, nelielus pirkumus.
  2. Nepietiekams līdzekļu daudzums neparedzētiem izdevumiem. Daudzi cilvēki nepievērš uzmanību naudas summai, kas ir atvēlēta neparedzētiem izdevumiem, kas negaidīti var radīt robus budžetā.
  3. Pārāk stingrs budžets. Tas var radīt nevajadzīgu stresu. Visbiežāk tiek ļoti ierobežoti līdzekļi, kas paredzēti izklaidei vai hobijiem, kas tiešā veidā rada demotivāciju, jo nevari kvalitatīvi pavadīt laiku. Lai izvairītos no šīs problēmas, izstrādā budžetu tā, lai tas ir elastīgs un iekļauj pietiekoši lielu naudas summu neparedzētiem izdevumiem, kas var būt, piemēram, mazs atpūtas brauciens.

Ieteikumi, kā pārvarēt grūtības, saskaroties ar neparedzētiem izdevumiem

Lai budžetā nerastos robi un Tu nesaskartos ar stresu, ko rada neparedzēti izdevumi, ir svarīgi šai situācijai sagatavoties jau savlaicīgi. Izveido rezerves naudas līdzekļus, kas tiek izmantoti tikai neparedzētu situāciju gadījumā. Tāpat vari pielāgot savu budžetu, ja radušies neparedzēti izdevumi. Pārskati izdevumu kategorijas un meklē iespēju ietaupīt kādā no tām, lai izlīdzinātu izdevumus. Visbeidzot, meklē iespēju iegūt papildus finanšu līdzekļus. Varbūt ir iespējams pastrādāt kādā īstermiņa projektā, kas palīdzēs segt šos izdevumus.

Apkopojot svarīgāko – budžeta plānošana ir daudz vairāk nekā vienkārša skaitļu saskaņošana. Tā ir stratēģija, kas sniedz iespēju sasniegt ilgtermiņa finanšu mērķus un dzīvot bez lieka stresa. Ar pārdomātu plānošanu var ne tikai efektīvāk pārvaldīt savas finanses, bet arī veidot stabilu pamatu nākotnes finansiālajiem pamatiem. Sāc jau šodien – jebkurš solis uz priekšu ir progress. Atceries, ka finanšu plānošana ir mācību process, un katra kļūda ir iespēja mācīties un uzlabot savas prasmes. Veic savus pirmos soļus savu finanšu mērķu sasniegšanai jau šodien! Ja nepieciešams papildu finansējums savu mērķu sasniegšanai, neprāto kur aizņemties naudu, ieskaties, kā tavu mērķu sasniegšanā var palīdzēt Latkredits.

Atgriezties uz sākumu