Latkredits Blogs
Jaunumi finanšu nozarē, mūsu pakalpojumi un ikdienas padomi darbībās ar finansēm
Priekšlaicīga pensija ir process, kad darba ņēmējs pensionējas agrāk nekā ir sasniedzis valstī noteikto pensionēšanās vecumu. Iemesli šādam lēmumam var būt dažādi: veselības problēmas, vēlme ātrāk baudīt vecumdienas, politiski represētā statuss u.c. Priekšlaicīga pensija sniedz vairākus ieguvumus, taču tāpat tai ir arī vairāki būtiski trūkumi – šajā rakstā stāstām par tiem vairāk.
Vecuma pensija tiek piešķirta personām, kuras sasniegušas vecuma pensijas piešķiršanai noteikto vecumu un kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem. 2024. gadā pensijas vecums Latvijā ir 64 gadi un 9 mēneši, tomēr tas tāds nebūs visu laiku – katru gadu tas tiek palielināts par 3 mēnešiem, līdz ar to 2025. gadā valstī noteiktais pensionēšanās vecums būs 65 gadi.
Vecuma pensiju ir iespējams saņemt priekšlaicīgi – divus gadus pirms likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas jeb 2024. gadā doties priekšlaicīgā pensijā var tās personas, kuras sasniegušas 62 gadu un 9 mēnešu vecumu. Tomēr Likums „Par valsts pensijām” paredz, ka tiesības priekšlaicīgi pensionēties divus gadus pirms īstā pensionēšanās vecuma ir tām personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem.
Tāpat tiesības uz priekšlaicīgu pensionēšanos ir vecākam vai aizbildnim, ja viņš ir aprūpējis piecus vai vairāk bērnus vismaz astoņus gadus, līdz kāds no bērniem sasniedz 18 gadu vecumu. Šādā situācijā pesonai ir tiesības pensionēties priekšlaicīgi 5 gadus ātrāk jeb 2024. gadā, sasniedzot 59 gadu un 9 mēnešu vecumu.
Jāņem vērā, ka priekšlaicīga pensionēšanās var būtiski ietekmēt pensijas apmēru – priekšlaicīgās pensijas apmērs vairumā gadījumu ir ievērojami mazāks nekā vecuma pensijas apjoms. Kādēļ tas tā ir? Jo, priekšlaicīgi pensionējoties, persona saņem tikai 50% no piešķirtās vecuma pensijas apmēra.
Viens no būtiskākajiem pensijas aprēķina formulas rādītājiem ir pensijas izmaksas laika posms, kā arī par personu veiktās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Ja persona nolemj pensionēties priekšlaicīgi, tad palielinās plānotais pensijas izmaksas laiks, tomēr samazinās sociālo apdrošināšanas iemaksu apmērs, kā rezultātā samazinās arī pensijas apmērs.
Jāņem vērā, ka, priekšlaicīgi pensionējoties, nevar vienlaicīgi strādāt un saņemt pensiju, jo likums šādu iespēju neparedz. Ja, dodoties priekšlaicīgā pensijām persona tomēr nolemj strādāt, pensijas izmaksas netiks veiktas. Gan strādāt, gan saņemt vecuma pensiju pilnā apmērā iespējams vien tad, kad sasniegts valstī noteiktais pensionēšanās vecums. Tāpat, priekšlaicīgi pensionējoties, tiek zaudēta iespēja saņemt bezdarbnieka pabalstu, invaliditātes pensiju, kā arī tiek samazināta apdrošināšanas atlīdzība, ja tāda ir piešķirta.
Vecuma pensija priekšlaicīgi tiek piešķirta uz mūžu. Līdz ar to, sasniedzot valstī noteikto pensijas vecumu, vecuma pensijas apmērs ir tāds pats kā priekšlaicīgi piešķirtās pensijas apmērs. Tādā gadījumā mainās tikai vecuma pensijas izmaksas nosacījumi – ja, priekšlaicīgi pensionējoties, persona saņēma vecuma pensiju 50% apmērā, tad, sasniedzot valstī noteikto pensijas vecumu, tā tiek izmaksāta pilnā apmērā. Šo iemeslu dēļ, nolemjot doties priekšlaicīgā pensijā, nepieciešams rūpīgi apdomāt, vai pensijas apmērs būs pietiekams, lai varētu segt savas ikdienas vajadzības.
Tā kā priekšlaicīgi pensionēties iespējams ne tikai pēc paša vēlēšanās, gluži vienkārši vēloties ātrāk baudīt vecumdienas, bet arī citu iemeslu dēļ, piemēram, veselības problēmu dēļ, tad kopumā doties priekšlaicīgā pensijā ir pieņemami. Nolemjot doties priekšlaicīgā pensijā, vienīgais zaudētājs var būt tikai pati persona, jo ievērojami samazinās tās ienākumi, kas var ietekmēt finansiālo stabilitāti un labklājību, tomēr šobrīd sabiedrībā nav vērojams nosodījums attiecībā uz tām personām, kas izmanto šādu iespēju. Protams, var būt situācijas, kad darba devējs ir ne pārāk priecīgs par faktu, ka darbinieks izvēlas doties priekšlaicīgā pensijā, jo tas nozīmē vērtīga darbinieka zaudēšanu.
Šobrīd skaidrs ir tikai viens – pensionēšanās vecums Latvijā turpinās pieaugt. Tomēr pastāv bažas par pašreizējo pensiju sistēmu, jo samazinās darbspējīgo iedzīvotāju skaits, kā rezultātā nākotnē būs mazāk cilvēku, kas veiks sociālās iemaksas, lai uzturētu nākotnes pensionārus. Šī un citu iemeslu dēļ arvien tiek uzsvērta uzkrājuma veidošanas un investīciju veikšanas nozīme, kā arī norisinās diskusijas par jaunu pensijas pieeju, piemēram, šogad Labklājības ministrija piedāvāja sākt diskusiju par tādu pieeju kā bāzes pensiju maksāšana.
"Bāzes pensija" tiktu izmaksāta visiem vecuma pensijas saņēmējiem – tas būtu regulārs ikmēneša maksājums atbilstoši personas darba stāžam, ko no valsts pamatbudžeta maksātu klāt tai pensijai, kas aprēķināta no sociālā nodokļa iemaksām. Tāpat Labklājības ministrija uzskata, ka nākotnē būtu jāindeksē viss pensijas apmērs vai vismaz līdz vidējās iemaksu algas valstī lielumam, tādējādi kompensējot inflācijas ietekmi un saglabājot piešķirtās pensijas sākotnējo vērtību.
Priekšlaicīgai pensijai jābūt ļoti pārdomātam lēmumam, tā kā tas var būtiski ietekmēt personas dzīves kvalitāti. Lūk, pāris padomi, kā sagatavoties priekšlaicīgai pensijai finansiāli un emocionāli:
Priekšlaicīga pensija ir ļoti atbildīgs lēmums, kas tiešā veidā ietekmē finansiālo labklājību un dzīves labklājību kopumā, tādēļ pirms tam ir svarīgi zināt un rūpīgi apdomāt visus faktorus, kas var ietekmēt vecuma pensijas apmēru un vecuma pensijas piešķiršanas/izmaksāšanas kārtību. Ceram, ka augstāk minētā informācija palīdzēja Tev izprast priekšlaicīgas pensijas priekšrocības un trūkumus, lai, kad tiek sasniegts pensijas vecums, Tu varētu pieņemt labāko lēmumu. Tomēr, ja nepieciešama palīdzība, vienmēr var vērsties pie Latkredits - finanšu risinājumu kompānijas.
Atgriezties uz sākumu