Latkredits Blogs
Jaunumi finanšu nozarē, mūsu pakalpojumi un ikdienas padomi darbībās ar finansēm
Mūsdienu sabiedrībā finansiālā atbildība kļūst arvien svarīgāka. Vai esi kādreiz aizdomājies, kā šo atbildību iemācīt bērnam? Zināt, kā pareizi rīkoties ar naudu, ir būtiska prasme gan pieaugušajam, gan bērnam. Viens no veidiem, kā savam bērnam nodot šo prasmi, ir ar kabatas naudas piešķiršanu, kas ļauj bērnam plānot budžetu, krāt un tērēt.
Šajā rakstā skaidrosim, kā ar bērnu mācīties pārvaldīt naudas līdzekļus, kādas ir kabatas naudas priekšrocības, kā arī sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs plānot šo aktivitāti ģimenē.
Nereti vecāki pārrunā finanšu jautājumus ar bērniem tiem neatbilstošā veidā. Vislabāk mācīt prasmes ar praktiskiem piemēriem. Šajā gadījumā var palīdzēt kabatas naudas princips. Kabatas nauda ir konkrēta summa, ko vecāki ir gatavi noteiktā laika periodā piešķirt bērnam, lai attīstītu bērna finanšu pratību. Mācoties rīkoties ar kabatas naudu, bērni var attīstīt atbildības sajūtu un labāk izprast naudas vērtību. Ļaujot bērnam pārvaldīt naudu pašam, tiek attīstītas ļoti būtiskas prasmes. Kabatas nauda bērnam dod iespēju iemācīties par naudas vērtību un tās pārvaldību, kā arī veicina atbildības sajūtu pret to. Apskatīsim galvenos ieguvumus nedaudz sīkāk.
Kabatas naudas piešķiršana palīdz bērnam iemācīties pārvaldīt savas finanses. Bērns sāk saprast, cik svarīgi ir ietaupīt priekš lietām, ko viņš ļoti vēlas iegādāties, un pieiet naudas tērēšanai prātīgi. Šī prakse māca bērniem būt atbildīgiem par savu naudu un sagatavo viņus finansiālai neatkarībai, kad viņi kļūst vecāki.
Kad bērni saņem kabatas naudu, viņi sāk aptvert naudas vērtību. Viņi uzzina, ka nauda ir jānopelna un ar to ir jārīkojas gudri. Šī izpratne palīdz viņiem novērtēt pūles, kas tiek veltītas naudas pelnīšanai un budžeta plānošanas nozīmi. Pārvaldot savu kabatas naudu, bērni attīsta būtiskas naudas pārvaldīšanas prasmes, kas viņiem noderēs visu mūžu.
Tieši vecāki ir tie, kas var sniegt bērnam ieteikumus un praktiskus padomus, kā pārvaldīt naudu pašam un rīkoties ar naudu. Taču ne vienmēr pašiem vecākiem ir skaidrs, kā šo procesu vislabāk plānot. Esam apkopojuši dažus padomus, kas palīdzēs saprast, kā noteikt kabatas naudas apmēru, kā iemācīt, ka bērns ir neapdomīgi rīkojies ar naudu un citus ar kabatas naudu saistītus aspektus.
Lēmums, cik daudz kabatas naudas dot bērnam, var būt atkarīgs no dažādiem faktoriem, piemēram, bērna vecuma, vajadzībām un ģimenes kopējā budžeta. Mazākiem bērniem var pietikt ar mazāku summu, savukārt vecākiem bērniem var būt nepieciešams vairāk, lai segtu izdevumus. Apspriede un vienošanās par summu ar savu bērnu var palīdzēt arī viņam justies iesaistītam budžeta plānošanā.
Izveidojiet konsekventu grafiku kabatas naudas piešķiršanai neatkarīgi no tā, vai kabatas nauda tiks piešķirta ik nedēļu, reizi divās nedēļās vai reizi mēnesī. Ieteicams kabatas naudu izsniegt tikai iepriekš norunātā laika intervālā. Konsekvence palīdz bērniem iemācīties plānot izdevumus noteiktā laika posmā. Jaunākiem bērniem īsāki intervāli var būt vieglāk pārvaldāmi, savukārt vecāki bērni var tikt galā ar ilgākiem periodiem starp naudas saņemšanu.
Mudiniet bērnu izvirzīt finansiālus mērķus, piemēram, iekrāt vēlamajai rotaļlietai. Palīdziet viņiem izveidot vienkāršu plānu mērķa sasniegšanai un sekojiet līdzi progresam.
Māciet bērnam, cik svarīgi ir regulāri iekrāt daļu kabatas naudas.
Iesaistiet savus bērnus dažos ģimenes budžeta plānošanas aspektos. Ļaujiet viņiem redzēt, kā jūs sadalāt naudu dažādiem mājsaimniecības izdevumiem. Šī pārredzamība palīdz viņiem saprast reālās pasaules finanšu pārvaldību un to, cik svarīgi ir noteikt vajadzības kā prioritāti, nevis vēlmes.
Mudiniet savu bērnu nopelnīt papildus naudu, veicot nelielus darbiņus mājās. Tas palīdzēs izprast attiecību starp darbu un pelnīšanu un var motivēt viņus saprātīgāk pārvaldīt savu naudu. Tā ne tikai veidojas izpratne par to, ka nauda ir jānopelna, bet arī par tās vērtību.
Māciet bērnam atšķirt vajadzības un vēlmes. Tas palīdz viņiem pieņemt apzinātus lēmumus par saviem tēriņiem. Apspriediet vajadzību (piemēram, pārtika, apģērbs) un vēlmju (piemēram, rotaļlietas, spēles) piemērus un to, kāpēc ir svarīgi izvirzīt vajadzības kā prioritāti.
Bērni daudz mācās, vērojot savus vecākus. Ikdienā demonstrējiet labus finanšu ieradumus.
Bērna finanšu pratības veidošanā vecākiem ir liela loma. Mācot pārvaldīt naudas līdzekļus bērniem, ir svarīga budžeta veidošanas pamatu mācīšana.
Iepazīstiniet bērnu ar budžeta veidošanas pamatjēdzienu. Parādiet viņam, kā sadalīt kabatas naudu dažādās kategorijās, piemēram, ietaupījumiem un tēriņiem. Burciņu izmantošana katrai kategorijai var būt vizuāls un praktisks veids, kā bērnam saprast šo procesu.
Lai mācītu bērniem par finansēm, vecāki var izmantot dažādus papildu resursus un aktivitātes, piemēram, finanšu izglītības spēles un uzdevumus. Piemēram, organizācija "Naudas skola" piedāvā vecākiem lieliskus mācību materiālus, kuros iekļautas 10 tēmas ar 10 PowerPoint prezentācijām un 48 darba lapām. Mācību materiālos apskatītas sekojošas tēmas:
Vairāk par šiem papildus resursiem var uzzināt Naudas skolas mājaslapā.
Apkopojot svarīgāko rakstā minēto, ir vērts atcerēties, ka agrīna finanšu izglītība ir ļoti svarīga bērna attīstībā. Bērni agrīnā vecumā var attīstīt tādas būtiskas prasmes kā budžeta plānošana, taupīšana un apzinātu lēmumu pieņemšana par izdevumiem. Kabatas nauda kalpo kā nenovērtējams instruments šajā izglītojošā ceļojumā, sniedzot praktisku pieredzi. Jāpatur prātā, ka tieši vecākiem ir būtiska loma sava bērna finanšu izglītībā. Nosakot atbilstošu kabatas naudas summu, saglabājot konsekvenci tās piešķiršanā, nosakot finanšu mērķus un sekojot līdzi progresam, vecāki var virzīt savus bērnus veselīgu finanšu paradumu veidošanā. Ja nepieciešama palīdzība finanšu risinājumu kompānija Latkredits.lv var būt lielisks sabiedrotais dažādos finanšu jautājumos.
Atgriezties uz sākumu