Kā likuma grozījumi ietekmēs ātro kredītu ņēmējus?

Saeimas apstiprinātie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL) no 1.janvāra nesīs būtiskas izmaiņas ne vien kredītu izsniedzēju darbā, bet arī kredītu ņēmēju iespējās aizņemties.

blogam_un_FB.png

Cik daudz naudas turpmāk varēs aizņemties?

Ja kreditēšanas līgums tiks noslēgts uz periodu līdz 39 dienām un paredzēs aizdevuma atmaksu vienā maksājumā, tas NEDRĪSKTĒS pārsniegt valstī noteiktās minimālās algas apjomu. Ņemot vērā, ka šobrīd minimālā alga ir 430 eiro, īstermiņa kredīts NEVARĒS būt lielāks par 215 eiro.


Vai kredīta saņemšana būs tikpat viegla kā līdz šim?

Likuma grozījumi uzliek kredītu devējiem pienākumu RŪPĪGI pētīt kredītņēmēja citas saistības un ar kredītinformācijas biroja starpniecību savstarpēji apmainīties ar ziņām par patērētāja un galvinieka saistībām, kā arī to izpildes gaitu. Tas nozīmē, ka ja klientam ir VAIRĀKAS SAISTĪBAS vairākās kredītiestādēs, izvērtējot jauna aizdevuma piešķiršanu tie būs redzami un kredīta piešķiršana būs LIEGTA dēļ nepietiekamas maksātspējas. Pirms kredīta izsniegšanas būs jāievāc un jāapstrādā lielāku informācijas daudzumu, tajā skaitā jāanalizē konta pārskatus. Līdz ar to var droši prognozēt, ka arī pieteikuma izskatīšana un līdzekļu piešķiršana aizņems vairāk laika nekā līdz šim.


Vai būs grūtāk atrast izdevīgāko piedāvājumu?

No 1.jūlija kredītpakalpojumus būs aizliegts reklamēt televīzijā un radio. Arī e-pasta un pasta ziņojumus potenciālajiem kredītņēmējiem varēs nosūtīt tikai pēc to piekrišanas saņemšanas. No tā izriet, ka kredītņēmējam pašam būs aktīvi jāmeklē informāciju par kredīta saņemšanas iespējām un nosacījumiem, jāsalīdzina tos un jāpieņem lēmumu. Informācija faktiski būs pieejama tikai katra kredītu devēja interneta vietnē.


Vai kredīti kļūs grūtāk pieejami?

Grozījumu pozitīvā puse no kredītņēmēju viedokļa ir izmaksu griestu SAMAZINĀŠANA. Turpmāk procentu likme nedrīkstēs pārsniegt 0,07% dienā jeb 25,55% gadā. Tam gan būs arī NEGATĪVS EFEKTS, jo augstas RISKA PAKĀPES klientiem (tiem, kuriem ir negatīva kredītvēsture, neregulāri ienākumi, azartspēles, vairākas citas aktīvas finansiālās saistības) aizdevumi kļūs tikpat kā NEPIEEJAMI. Šo grupu lielākoties finansē kredītdevēji, kuri piesaista finansējumu uz lieliem procentiem. Ierobežotās peļņas iespējas padarīs viņu biznesu nerentablu, un daudzi kredītdevēji varētu AIZIET no tirgus vai arī samazināt apkalpojamo klientu skaitu.


Vai kredīta atmaksu varēs pagarināt?

Ja šobrīd ātros kredītus var pagarināt NEIEROBEŽOTU reižu skaitu, tad no 1.janvāra to varēs darīt vien divas reizes. Klientam pēc divām pagarināšanas reizēm nespējot atdot pilnu aizdevuma summu, tiks IZVEIDOTS individuāls maksāšanas grafiks uz ilgāku termiņu.


Vai joprojām būs pieejami aizdevumi uz dažām dienām?

Šis jautājums ir katra kredītu devēja kompetencē, taču grozījumi šādus aizdevumus padarījuši kredītu devējiem NEIZDEVĪGUS, jo pieteikuma izskatīšanā jāiegulda pārāk daudz laika un līdzekļu, lai atmaksātos aizdot naudu «līdz algas dienai». Līdz ar to kredītu ņēmējiem jārēķinās, ka turpmāk kredīti tiks formēti uz ILGĀKU laika posmu. Iespējams, būs kredītiestādes, kurās minimālais termiņš būs trīs mēneši.

23.11.2018